Gert-Snel-Logistic-fullsize
Gert-Snel-Logistic-with-truck

Snel Logistic Solutions

Udržateľnosť sa týka nás všetkých

 

Priekopníci v oblasti elektrickej dopravy

Snel Logistic Solutions je spoločnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s udržateľnosťou – prvé nákladné vozidlo CF s elektrickým pohonom v Belgicku a prechod na HVO ako štandardné palivo sú len niektoré z mnohých iniciatív, ktoré spoločnosť zaviedla. “Vždy existuje priestor na zlepšovanie, takže nový model CF s elektrickým pohonom sa dokonale hodí do našich plánov stať sa ešte udržateľnejšími”, hovorí výkonný riaditeľ a majiteľ Gert Snel.

Udržateľnosť

Spoločnosť Snel Logistic Solutions sa už dlhé roky usiluje o udržateľnosť. Všetka elektrická energia, ktorú tento poskytovateľ logistických služieb využíva, je 100 % ekologická a vyrába sa zo solárnych panelov, ktoré sú nainštalované v štyroch závodoch spoločnosti. V spolupráci s belgickou skupinou na ochranu prírody Natuurpunt spoločnosť kúpila niekoľko hektárov lesnej pôdy na kompenzáciu emisií CO2 pochádzajúcich z nákladných vozidiel poháňaných naftou, ako doplnok k lesnej pôde, ktorú už spoločnosť Snel kúpila predtým. Nehovoriac o tom, že značná časť vozidiel spoločnosti Snel už používa HVO (hydrogenačne rafinovaný rastlinný olej), bionaftu na báze zvyškového odpadu z poľnohospodárskeho priemyslu.

 
 
Gert-Snel-round

Gert Snel, riaditeľ spoločnosti Snel Logistic Solutions

“Všetci vieme, že veci nemôžu pokračovať tak, ako sú dnes. Takisto všetci vieme, kam sa musíme dostať”, hovorí Snel.

“Ako sa tam dostaneme sa ešte len uvidí, ale musíme niekde začať a rád by som k tomu prispel.” Skutočnosť, že Gert to s úlohou svojej firmy myslí vážne, jasne vyplýva z jeho konkrétnych plánov do budúcnosti – momentálne prebiehajú rozhovory o inštalácii veterných turbín s miestnymi orgánmi. “Ak máme využívať viac elektrických vozidiel, chcem, aby boli poháňané ekologickou energiou, ktorú chceme vyrábať pomocou veterných turbín.”

Výzva

“Už dlho sme chceli plne využívať elektrické nákladné vozidlá, ale ich ponuka nebola dostačujúca na to, ako fungujeme. Príchod druhej generácie modelu CF na elektrický pohon to zmenil vďaka jeho väčšiemu dojazdu a nižšej hmotnosti. Prechod na elektrický pohon je však aj naďalej významnou zmenou a spoločnosť DAF bola pre nás počas tohto prechodu cenným partnerom. Pre nás je momentálne najväčšou výzvou plánovanie. Už nie je možné zastaviť a rýchlo naplniť nádrž, takže sme menej flexibilní. To si v prvom rade vyžaduje isté pochopenie od našich zákazníkov a v druhom rade predstavuje výzvu pre našich plánovačov a vodičov. Musí sa zohľadniť čas nabíjania a zároveň treba udržať vodičov v práci. Fígeľ je v tom, že sa na to nepozeráte ako na obmedzenie, ale ako na príležitosť.”

 
 

Jazda s modelom CF Electric

“Nákladné vozidlo na elektrický pohon, ako je toto, sa úžasne šoféruje, je tiché a veľmi pohodlné”, hovorí Snel, ktorý si sám s určitou pravidelnosťou sadá za volant. “Ak je veľmi veľa práce, nasadnem a sám jazdím. To ma udržiava v spojení s povolaním a mojimi zamestnancami. Myslím si, že to vedia oceniť nielen moji kolegovia, ale aj naši zákazníci, keď ma zbadajú u seba.” Z praktického hľadiska si Snel už všimol, že štýl jazdy, ktorý si osvojíte, ovplyvňuje spotrebu energie ešte viac ako v prípade nákladného vozidla na naftový pohon. “Všimli sme si, že ak používate motorovú brzdu, dostanete sa na elektrický pohon oveľa ďalej. Energia sa pri tom doslova obnovuje.”

Nová sieť

“Pekným bonusom tohto nákladného vozidla na elektrický pohon je, že dokážeme vyhovieť úplne novej skupine zákazníkov. Čoraz viac podnikov sa venuje firemnej sociálnej zodpovednosti a sú otvorené tomuto novému vývoju. Hoci elektrická doprava v súčasnosti nie je schopná výhodne konkurovať tradičnej cestnej doprave, zníženie stopy CO2 je faktor, na ktorý podniky kladú väčší dôraz”, tvrdí Snel. Jedným z týchto zákazníkov je Coca-Cola Holandsko, ktorý má dokonca aj špeciálnu kampaň na podporu udržateľnej dopravy. “Okrem toho sa takto stanete známymi v rámci siete spoločností, ktoré chcú na udržateľnosti pracovať. Nemáme z toho okamžitý zisk, ale získavame poznatky, ktoré sú v tejto priekopníckej fáze tiež veľmi vítané. Vďaka tejto sieti sme sa dostali do kontaktu so skupinou Natuurpunt a teraz investujeme do jednej z jej lesných oblastí.”

 
 

Fakty a čísla

Snel Logistic Solutions

DAF 2Person icon

320

Zamestnanci

trucks

150

Vozidlá

DAF services fleet

320

Prívesy

 
Navštívte webovú lokalitu Snel Logistic Solutions
 
 

Pohľad do budúcnosti

“Aby dopravné spoločnosti mohli pokryť dlhšie vzdialenosti pomocou elektrickej energie, som presvedčený, že počet nabíjacích staníc sa musí výrazne zvýšiť”, vraví Gert Snel. “V súčasnosti je ťažké vytvoriť ziskové trasy a vyžaduje si to aj veľa plánovania. Nedostatok nabíjacích staníc kompenzujeme tým, že akumulátory máme úplne pod vlastnou kontrolou.” Vývoj nákladných vozidiel značky DAF na vodíkový pohon so spaľovacím motorom je vec, ktorá Gerta Snela veľmi teší. “Hoci nákupná cena tohto nákladného vozidla bude vzhľadom na jeho zložitú technológiu pomerne vysoká, očakávam, že dojazd bude väčší ako u plne elektrického nákladného vozidla. To umožňuje uskutočňovať cesty na dlhé vzdialenosti udržateľnejším spôsobom. Preto sa teším na investície do tohto nového vozidla, keď bude dostupné, čo však ešte niekoľko rokov potrvá.” Spoločnosť Snel Logistic Solutions je presvedčená, že o udržateľnosť sa čoraz viac usilujú nielen zákazníci – podnikateľ sa domnieva, že ich postavenie ako trvalo udržateľných je pre podniky čoraz dôležitejším faktorom aj z hľadiska trhu práce. “Nechceme byť len pripravení na budúcnosť, chceme sa zhostiť aj úlohy priekopníkov.”