New-Generation-DAF-XD

Bezpečnosť budúcnosti

Neprekonateľná bezpečnosť pre vodičov, spolujazdcov a ostatných účastníkov cestnej premávky

 

Neprekonateľná bezpečnosť

Bezpečnosť cestnej premávky je najvyššou prioritou pre nákladné vozidlá, ktoré sú často prevádzkované v rámci mesta. Preto je nová generácia modelu DAF XD vybavená nízkou polohou kabíny, veľkým čelným sklom a mimoriadne nízko položenými vodiacimi čiarami, ktoré stanovujú nové normy priameho a nepriameho výhľadu podporované najmodernejšími technológiami, ako sú napríklad systémy DAF Digital Vision či jedinečný DAF Corner View. Okrem toho úplne nová, robustná konštrukcia kabíny, súprava asistenčných systémov vodiča a prvotriedna ergonómia robia z novej generácie modelu DAF XD nového lídra v odvetví distribúcie a profesionálnej prepravy, pokiaľ ide o bezpečnosť.

 
 

Výnimočný priamy a nepriamy výhľad

Vynikajúci priamy výhľad na cestu je rozhodujúci. Rovnako dôležitý je aj optimálny nepriamy výhľad. Najmä keď sú mestské cesty preplnené nechránenými a nepredvídateľnými účastníkmi cestnej premávky a posiate predmetmi ako pätníky, stojany na bicykle, požiarne hydranty a stĺpy.

 

Spĺňa 5-hviezdičkové hodnotenie normy Direct Vision Standard pre Londýn

Zdá sa, že žiadne mesto na svete nie je tak odhodlané znížiť počet nehôd medzi komerčnými vozidlami a zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky, ako mesto Londýn, čo sa odráža v prísnej norme Direct Vision Standard (DVS) pre Londýn.

Hoci splnenie neustále sa sprísňujúcich predpisov je náročné pre všetkých výrobcov, najmä stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel, spoločnosť DAF plne podporuje cieľ normy DVS: maximalizovať priamy výhľad z miesta vodiča na zvýšenie bezpečnosti na cestách.

Keď je vozidlo vybavené jedinečnými kamerovými systémami DAF Vision Door a DAF Corner View, nová generácia distribučných nákladných vozidiel DAF XD v rámci normy DVS dosahuje maximálnu dosiahnuteľnú úroveň 5 hviezdičiek. To svedčí o jedinečnej trhovej pozícii modelu XD, pokiaľ ide o priamy výhľad.

New-Generation-DAF-XD-london-dvs
 
New-Generation-DAF-XD-hands-on-the-wheel

Ruky na volante, oči na ceste

Najmä v mestskej doprave je bezpečne jazdiacim vodičom ten, ktorý je schopný udržať oči na ceste a dáva pozor na zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako sú chodci či cyklisti. Preto sa filozofia spoločnosti DAF „ruky na volante, oči na ceste“ vzťahuje aj na novú generáciu XD.

 

Všetky hlavné jazdné funkcie sú ovládané z volantu alebo z páčok na stĺpiku riadenia. Od funkcií, ktoré priamo súvisia s riadením vozidla, až po ovládanie ponuky digitálneho displeja, od ovládania systému TraXon až po ovládanie zvuku a telefónu, všetko je na dosah ruky vodiča.

Sekundárne jazdné funkcie možno ovládať pomocou fyzických spínačov na ergonomicky usporiadanej prístrojovej doske.

 
 

Inteligentné aktívne bezpečnostné funkcie

Nová generácia DAF zahŕňa celý rad funkcií na maximalizáciu aktívnej bezpečnosti. Medzi tieto funkcie patria: brzdový asistent, systém upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu, núdzové brzdové svetlá a asistent odbočenia. S cieľom podporiť vodiča v mnohých situáciách sme pridali aj nové funkcie, ako je elektronická parkovacia brzda DAF na inteligentné ovládanie parkovacej brzdy, brzda prívesu pri nízkych rýchlostiach na bezpečné pripojenie a odpojenie prívesu a asistent parkovacej brzdy na dodatočné zvýšenie sily parkovacej brzdy.

 
New-Generation-DAF-XD

Mimoriadne pevná, robustná konštrukcia kabíny

Nákladné vozidlá novej generácie DAF majú úplne novú a mimoriadne pevnú, robustnú konštrukciu kabíny, ktorá chráni pred nárazom zo všetkých strán. V prednej časti sú zabudované konštrukcie na absorpciu energie, ktoré poskytujú maximálnu ochranu. Nárazníkové zóny v zadnej časti kabíny ju chránia pred pohyblivými bremenami, čím udržujú pracovné miesto vodiča v bezpečí. Strecha je vystužená tak, aby v prípade prevrátenia maximálne chránila cestujúcich v kabíne.

Bezpečnostný systém ProCaDis

Jedinečný patentovaný systém naprogramovaného posunutia kabíny (ProCaDis) od spoločnosti DAF umožňuje v prípade čelnej zrážky posun kabíny na podvozku o 400 milimetrov s cieľom absorbovať energiu a zabrániť odpojeniu kabíny. V dôsledku toho systém ProCaDis zachová konštrukciu kabíny a maximalizuje šance na prežitie cestujúcich vo vozidle.

Bezpečnostný systém CoDes

Systém riadenej deformácie stĺpika riadenia (CoDeS) spoločnosti DAF zabezpečuje, že sa volant od vodiča odtiahne, napríklad v prípade kolízie na zadnej strane prívesu. Kolená vodiča sú chránené zónami pohlcujúcimi náraz v prístrojovej doske novej generácie XD.