DAF-announces-new-DAF-XB-city-distribution-truck-2023078a-hh

Spoločnosť DAF predstavuje novú generáciu vozidiel DAF XB na vnútromestskú distribúciu

Najmodernejšie elektrické pohony ilustrujú vedúce postavenie spoločnosti DAF v oblasti ochrany životného prostredia

 
Download
 • streda, 23. augusta 2023
 • Eindhoven
 • DAF Trucks N.V.
 

Spoločnosť DAF predstavuje novú generáciu nákladných vozidiel DAF XB, kompletný rad distribučných vozidiel v triede 7,5 až 19 ton. Tento nový rad zahŕňa modely akumulátorových elektrických vozidiel, ktoré pomôžu dopravným spoločnostiam pri prechode na prepravu s nulovými emisiami. Nový model DAF XB kombinuje najnižšiu environmentálnu stopu s prvotriednou účinnosťou, bezpečnosťou a pohodlím.

 
 • Nový rad DAF XB stanovuje nový štandard mestskej a regionálnej distribúcie 
  - Riešenie šité na mieru v triede 7,5 – 19 ton
  Najnižšia environmentálna stopa v kombinácii s prvotriednou účinnosťou, bezpečnosťou a pohodlím.
 • Vnútromestská distribúcia s nulovými emisiami
  12-, 16- a 19-tonové verzie
  Dojazd až do 350 kilometrov
  Batéria sa nabije z 20 na 80 % už za 40 až 70 minút
  Špecializovaná podpora predaja, pomoc s plánovaním, školenia a nabíjačky PACCAR
 • Výkonné a efektívne motory PACCAR PX-5 a PX-7 
  124 kW (170 k) až 227 kW (310 k). 
  Maximálny krútiaci moment pri nízkych otáčkach podporuje zníženie otáčok motora a tým prvotriednu spotrebu paliva
  8-stupňová, plne automatická prevodovka PowerLine
  Pripravené na HVO (až 90 % zníženie emisií CO₂ „od zdroja po kolesá“)
 • Nový štandard bezpečnosti
  Kompletná súprava systémov ADAS
  Vynikajúci priamy výhľad
 • Nový štandard pohodlia vodiča
  Vysokokvalitné denné, predĺžené denné a spacie kabíny 
  Vynikajúca dostupnosť
  Nový prispôsobiteľný digitálny displej
  Najlepšia manévrovateľnosť vo svojej triede
 • Nový model DAF XBC na použitie v stavebníctve
  Vysoká svetlá výška 255 milimetrov
  Výborný nájazdový uhol 25 stupňov

Svojím komplexným radom nákladných vozidiel úplne novej generácie XD, XF, XG a XG⁺, ktoré sú určené na distribúciu, diaľkovú prepravu a profesionálne využitie stanovila spoločnosť DAF v priebehu posledných 18 mesiacov nové štandardy v oblasti účinnosti, emisií, bezpečnosti a pohodlia vodiča. Modely XB novej generácie – vrátane stavebného nákladného vozidla XBC – dopĺňajú rozsiahly rad produktov spoločnosti DAF, ktorý získal viacero ocenení.

Vnútromestská preprava s nulovými emisiami

Spoločnosť DAF bola prvým európskym výrobcom nákladných vozidiel, ktorý priniesol na trh rad akumulátorových elektrických nákladných vozidiel. Novou generáciou elektrických modelov XD a XF ešte viac posunula svoje vedúce postavenie v oblasti ochrany životného prostredia.

Teraz DAF ďalej rozširuje svoju ponuku výrobkov s nulovými emisiami o nový model DAF XB Electric, ktorý je dokonale vhodný na udržateľnú vnútromestskú a regionálnu distribúciu. Okrem 16- a 19-tonových verzií je k dispozícii aj verzia 12-tonová verzia s 17,5-palcovými kolesami a iba jedným vstupným schodíkom. Veľkosť rázvorov začína na 4,2 metroch.

Elektrický motor modelu XB Electric poskytuje menovitý výkon 120 alebo 190 kW v závislosti od špecifikácie a nominálny krútiaci moment 950 alebo 1 850 Nm (špičkový výkon 2 600 a 3 500 Nm). Spoločnosť DAF s cieľom dosiahnuť najnižší možný vplyv na životné prostredie a najvyššiu možnú odolnosť používa lítium-železo-fosfátové (LFP) batérie s vysokou hustotou energie bez obsahu kobaltu a horčíka a energetickým obsahom 141 až 282 kWh. Model XB Electric má vďaka tomu dojazd až do 350 mimoriadne tichých kilometrov s nulovými emisiami, čo plne postačuje mestským dopravcom.

Rýchle a pomalé nabíjanie

Špeciálnou funkciou nového modelu DAF XB Electric je kombinovaný systém nabíjania. Táto funkcia umožňuje nabíjať vozidlo prostredníctvom bežnej elektrickej siete a je poskytuje ideálne nabíjanie, keď sa na vozidlo na konci dňa vráti do domácej základne. Rýchle nabíjanie batérií (650 V DC, 150 kW) z 20 % na 80 % trvá iba 40 až 70 minút (v závislosti od špecifikácie).

Keďže je cieľom spoločnosti DAF pomáhať zákazníkom pri optimálnom prechode na cestnú prepravu s nulovými emisiami, zahŕňa jej komplexná ponuka aj široký sortiment riešení nabíjania, pomoc s plánovaním trás a nabíjaním, ako aj realizáciu špecializovaného výcviku pre vodičov, aby dokázali vozidlá využívať naplno.

Vysoko efektívne motory PACCAR

Okrem inovatívneho, plne batériového elektrického pohonu, je nový model DAF XB k dispozícii aj s 4,5 litrovým 4-valcovým motorom PACCAR PX-5 a 6,7 litrovým 6-valcovým motorom PACCAR PX-7 s výkonom od 124 kW (170 k) do 227 kW (310 k). Tieto moderné a výkonné motory dosahujú maximálny krútiaci moment pri nízkych otáčkach, čím podporujú zníženie otáčok motora a tým prvotriednu spotrebu paliva.

PACCAR PX-5

124kW (170k)

700 Nm

pri 1,100 – 1700ot./min

 

139kW (190k)

750 Nm

pri 1,200 – 1700ot./min

 

153kW (210k)

800 Nm

pri 1,300 – 1700ot./min

PACCAR PX-7

167kW (230k)

900 Nm

pri 900 – 1800ot./min

 

189kW (260k)

1,000 Nm

pri 1,000 – 1700ot./min

 

212kW (290k)

1,100 Nm

pri 1100 – 1600ot./min

 

227kW (310k)

1,200 Nm

pri 1200 – 1500 ot./min

Motory PACCAR PX-5 a PX-7 sú pripravené na použitie HVO, čím sa znižujú emisie CO₂ až o 90 % („od zdroja po kolesá“).

Automatické prevodovky Powerline

Modely DAF XB s motormi PX-5 a PX-7 sú dostupné v kombinácii s 8-stupňovou, plne automatickou prevodovka PowerLine, ktorá ponúka optimálne rozloženie prevodových stupňov. Výkonné radenie bez prerušenia krútiaceho momentu umožňuje plynulé radenie a rýchlu odozvu škrtiacej klapky, čo vedie k prvotriednemu pohodliu a jazdným vlastnostiam. Prevodovka okrem toho zabezpečuje vynikajúcu manévrovateľnosť pri nízkej rýchlosti, ktorú umožňuje nájazdová funkcia po uvoľnení brzdového pedálu.

Rad DAF XB zahŕňa aj 6 a 9-rýchlostné manuálne prevodovky. Na špeciálne aplikácie je možné objednať aj plne automatické prevodovky Allison.

Ústretovosť voči výrobcom nadstavieb

Najlepšia efektívnosť vozidla vo svojej triede je dosahovaná aj prostredníctvom rôznych možností rázvorov (až do 6,9 metra) a dĺžok podvozku, čo umožňuje používať nadstavby s dĺžkou viac než 9 metrov. To umožňuje vytvoriť čo najlepšiu konfiguráciu vozidla na konkrétnu úlohu. Nízka pohotovostná hmotnosť zaisťuje maximálne užitočné zaťaženie a optimálny zisk na kilometer. Okrem toho má podvozok radu XB nový mriežkový vzor, ktorý je vysoko ústretový voči výrobcom nadstavieb. Pripravené sú aj nové predpripravené konštrukcie podvozkov s rôznym umiestnením palivových nádrží, výfukových systémov, batérií a vzduchových nádrží, ktoré sú osobitne určené pre zametacie a sklápacie vozidlá.

Nový štandard bezpečnosti

Nové distribučné nákladné vozidlo DAF XB je k dispozícii so súpravou pokročilých asistenčných systémov pre vodičov. Vodiči tak získajú prvotriednu bezpečnosť a pohodlie.

Pokročilý núdzový brzdový systém (AEBS) je vybavený radarom aj kamerou a upozorňuje vodičov na zraniteľných účastníkov cestnej premávky pred vozidlom (asistent rozjazdu). Záznam údajov udalostí ukladá obrázky a údaje, keď je aktivovaná výstraha brzdy so systémom AEBS. Asistent odbočenia DAF zas upozorňuje vodičov na cyklistov v mŕtvom uhle vozidla. Nová funkcia DAF na rozpoznávanie únavy vyhodnocuje pozornosť vodiča a upozorní ho na potrebu prestávky.

Okrem toho každý model XB obsahuje systém rozpoznávania rýchlostného obmedzenia, ktorý informuje vodiča o aktuálnych rýchlostných obmedzeniach. Pasívny asistent zmeny jazdného pruhu pomáha predchádzať nebezpečným manévrom varovaním na prípadné neúmyselné zmeny jazdného pruhu.

Vynikajúci priamy výhľad zaisťujú znížená poloha kabíny, veľké čelné sklo a bočné okná, ako aj nízko položené okná na sledovanie vodiacich čiar. Ako doplnkové vybavenie je k dispozícii okno s výhľadom na obrubník, ktoré poskytuje neobmedzený výhľad na ostatných účastníkov cestnej premávky na strane spolujazdca. Tenký dizajn nových zrkadiel umožňuje dokonalú kombináciu priameho a nepriameho výhľadu.

Nový štandard pohodlia vodiča

S radom XB spoločnosť DAF opäť raz dokazuje svoju reputáciu špičkového výrobcu nákladných vozidiel, ktoré sú obľúbené aj medzi vodičmi. Pohodlné denné, predĺžené denné a spacie kabíny majú dokonale umiestnené vstupné schodíky, dvere so širokým otváraním a nízku polohu kabíny na zaistenie vynikajúceho prístupu. Pohodlné sedadlá majú rovnaké mäkké čalúnenie ako vozidlá DAF XD, XF, XG a XG⁺, s ktorými nová generácia XB zdieľa aj vysokú úroveň výbavy a povrchových úprav, nový volant a pútavý 12-palcový digitálny displej na prístrojovej doske. Ten zobrazuje všetky informácie týkajúce sa vozidla a je ho možné konfigurovať podľa preferencií vodiča.

Okrem toho je jazda v modeli novej série XB skutočným pôžitkom. Vďaka priestornému a zároveň kompaktnému dizajnu kabíny, jedinečnej manévrovateľnosti a malému polomeru otáčania sú nové modely spoločnosti DAF určené na distribúciu mimoriadne svižné, čo je veľmi dôležité v hustých mestských oblastiach.

XBC na použitie v stavebníctve

Okrem radu XB na jazdu na cestách predstavuje spoločnosť DAF aj rad XBC, ktorý vyniká v náročných podmienkach, ako je segment stavebníctva. XBC má 19-tonový podvozok a vysokú svetlú výšku 255 milimetrov, veľký nájazdový uhol 25 stupňov, oceľový predný kryt chladiča na ochranu priestoru motora a robustný oceľový nárazník v lávovo sivej farbe.

Nový rad DAF XB – ktorý sa začne vyrábať vo štvrtom štvrťroku 2023 – prináša nové špičkové distribučné vozidlá a riešenia šité na mieru pre všetky rôzne použitia v mestskej a regionálnej preprave. Tento rad zahŕňa ultramoderné elektrické pohony s nulovými emisiami, ktoré sú dôkazom o vedúcom postavení spoločnosti DAF v oblasti ochrany životného prostredia. V spojení s novými štandardmi v oblasti efektívnosti, bezpečnosti a pohodlia vodiča je rad DAF XB pripravený na jazdu v žijúcom meste.

 
DAF XB Electric

Nová generácia DAF XB Electric

 Dokonale vhodný na udržateľnú vnútromestskú a regionálnu distribúciu s nulovými emisiami.

New Generation DAF XB

Nová generácia DAF XB

Objavte model DAF XB novej generácie. Nákladné vozidlo stvorené pre mesto.

 
 
 

Press Contacts

Are you a journalist and do you have a question? Please contact: 

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel: +31 (0)40 214 2874 
E-mail:  rutger.kerstiens@daftrucks.com

 

For general questions about DAF, please use:

Tel: +31 (0)40 214 9111 
E-mail:  info@daftrucks.com

Rutger Kerstiens