PACCAR-model-range-FW

Spoločnosť PACCAR dosiahla solídne štvrťročné tržby a zisk, najmä vďaka rekordným ziskom PACCAR Parts a PACCAR Financial

 
Download
 • streda, 10. novembra 2021
 • Bellevue, Washington
 • PACCAR Inc.
 

„Spoločnosť PACCAR oznámila za tretí štvrťrok roku 2021 solídne výnosy a čistý zisk,“ uviedol generálny riaditeľ Preston Feight. „Vo výsledkoch spoločnosti PACCAR za tretí štvrťrok sa odrážajú rekordné zisky PACCAR Parts a PACCAR Financial Services. Dopyt po nových vozidlách Kenworth, Peterbilt a DAF predstavených v tomto roku je veľmi vysoký. Spoločnosti Kenworth, Peterbilt a DAF dodali v treťom štvrťroku 32 800 nákladných vozidiel aj napriek nedostatku polovodičov, ktorý postihuje celé odvetvie a ktorý je tiež príčinou, prečo spoločnosť PACCAR nedodala ďalších približne 7 000 vozidiel. Predpokladáme, že po vyriešení problémov v dodávateľskom reťazci dôjde k zlepšeniu globálnej výroby nákladných vozidiel. Som veľmi hrdý na našich zamestnancov, ktorí zákazníkom poskytujú produkty a služby tej najvyššej kvality.“

 

Spoločnosť PACCAR dosiahla v treťom štvrťroku tohto roku čistý zisk vo výške 377,7 milióna USD (1,08 USD na zriedenú akciu) v porovnaní s 385,5 milióna USD (1,11 USD na zriedenú akciu) za rovnaké obdobie minulého roka. Tržby v treťom štvrťroku predstavovali 5,15 miliardy USD v porovnaní so 4,94 miliardy USD za tretí štvrťrok roku 2020. Zisk PACCAR za prvých deväť mesiacov roku 2021 predstavoval 1 340,7 milióna USD (3,85 USD na zriedenú akciu) v porovnaní s 892,6 milióna USD (2,57 USD na zriedenú akciu) za rovnaké obdobie minulého roka. Čisté tržby za prvých deväť mesiacov roku 2021 predstavovali 16,84 miliardy USD oproti 13,16 miliardy USD v minulom roku.

Najdôležitejšie finančné údaje za tretí štvrťrok roku 2021
Najdôležitejšie finančné výsledky spoločnosti PACCAR za tretí štvrťrok roku 2021:

 • Čisté tržby a výnosy 5,15 miliardy USD.
 • Čistý zisk 377,7 milióna USD.
 • Celkom dodaných 32 800 nákladných vozidiel.
 • Rekordné tržby PACCAR Parts vo výške 1,26 miliardy USD.
 • Rekordný zisk pred zdanením PACCAR Parts vo výške 280,8 milióna USD.
 • Rekordný zisk pred zdanením Financial Services vo výške 120,1 milióna USD.
 • Objem finančných prostriedkov na výrobu a obchodovateľných cenných papierov 3,65 miliardy USD.
 • Finančné prostriedky generované prevádzkou 282,5 milióna USD.
 • Akciový kapitál 11,33 miliardy USD.

 

Najdôležitejšie finančné údaje za deväť mesiacov roku 2021
Najdôležitejšie finančné výsledky spoločnosti PACCAR za prvých deväť mesiacov roku 2021:

 • Čisté tržby a výnosy 16,84 miliardy USD.
 • Čistý zisk 1,34 miliardy USD.
 • Zisk pred zdanením PACCAR 797,7 milióna USD
 • Zisk pred zdanením Financial Services 303,0 milióna USD.
 • Kapitálové investície 347,4 milióna USD a výdavky na výskum a vývoj 237,0 milióna USD.
 • Finančné prostriedky generované prevádzkou 1,15 miliardy USD.

 

Globálne trhy s nákladnými vozidlami

„K ekonomickému rastu v USA prispieva predovšetkým výroba, stavebníctvo a sektor spotrebného tovaru,“ uviedol Mike Dozier, senior viceprezident spoločnosti PACCAR. Predpokladá sa, že objem predaja nákladných vozidiel triedy 8 v USA a Kanade dosiahne v roku 2021 približne 230 000 – 250 000 kusov. V roku 2022 sa potom predaj nákladných vozidiel triedy 8 predpokladá v rozmedzí 250 000 – 290 000 kusov pri predpoklade zlepšenia situácie v dodávateľskom reťazci. 

Počet vozidiel novo registrovaných v Európe v segmente nad 16 ton sa v tomto roku odhaduje na 260 000 – 280 000 kusov. V roku 2022 sa potom objem trhu predpokladá okolo 260 000 – 300 000 vozidiel. Harry Wolters, prezident spoločnosti DAF, k tomu uviedol: „Vozidlá DAF poskytujú našim zákazníkom vynikajúcu spoľahlivosť, hospodárnosť a komfort pre vodičov.“ DAF XF získal už tretí rok v rade ocenení „Fleet Truck of the Year“ v rámci prestížnych Motor Transport Awards vo Veľkej Británii.

Objem juhoamerického trhu s nákladnými vozidlami v kategórii nad 16 ton vzrastie podľa predpokladu v roku 2021 na 120 000 – 130 000 kusov. Podiel DAF na brazílskom trhu v segmente vozidiel nad 16 ton predstavoval za prvých deväť mesiacov roku 5,6 %. V roku 2022 sa objem juhoamerického trhu s nákladnými vozidlami v kategórii nad 16 ton odhaduje v rozmedzí 130 000 – 140 000 kusov. DAF bol už štvrtým rokom poctený ocenením brazílskej odborovej organizácie FENABRAVE „Brand of the Year“.

Nové vozidlá Kenworth, Peterbilt a DAF

Spoločnosti Peterbilt a Kenworth začali v treťom štvrťroku výrobu nákladných vozidiel novej generácie – Peterbilt 579 a Kenworth T680. Táto vozidlá, predstavené začiatkom tohto roku, majú nový dizajn exteriéru a optimalizované aerodynamické tvary. Poháňajú ich motory PACCAR MX-13 a MX-11 s integrovanou prevodovkou PACCAR. Nové vozidlá dosahujú až 7% úspory paliva. Sú osadené kabínou s nižšou hlučnosťou v interiéri, individuálne nastaviteľným 15" digitálnym displejom, technológiou konektivity a novými bezpečnostnými prvkami ADAS. „Najmodernejšie technológie nových vozidiel Peterbilt a Kenworth prinášajú našim zákazníkom vyššiu prevádzkovú produktivitu,“ uviedol Jason Skoog, generálny riaditeľ spoločnosti Peterbilt a viceprezident spoločnosti PACCAR.

Nákladné vozidlo Peterbilt 579

Spoločnosť DAF spustila v tomto mesiaci výrobu nových vozidiel DAF XF, XG a XG+. „Po predstavení týchto vozidiel DAF tento rok v júni si zákazníci objednali už viac ako 10 000 kusov,“ uviedol Harry Wolters, prezident spoločnosti DAF. „Nové vozidlá DAF ponúkajú bezkonkurenčné výkony, okrem iného úsporu paliva až 10 %, kamery pre bočný výhľad, priestrannejší interiér a individuálne nastaviteľnú digitálnu prístrojovú dosku. Optimalizovaná silueta spĺňa nové európske nariadenie upravujúce konštrukciu nákladných vozidiel.“

Nákladné vozidlá DAF XG+, XG a XF

Spoločnosti Peterbilt a Kenworth začali v treťom štvrťroku výrobu nových stredných nákladných vozidiel. Nové vozidlá triedy 5 – 7 patria medzi najlepšie vo svojej kategórii, majú o osem palcov širšiu kabínu so sedadlami pre tri osoby, pohodlnejšie nastupovanie a vystupovanie, o 50% zníženú hlučnosť v interiéri a lepší výhľad z miesta vodiča. Motory strednej kategórie PACCAR PX-7 a PX-9 v spolupráci s novo zavádzanou 8-stupňovou automatickou prevodovkou PACCAR TX-8 poskytujú výkon až 350 koní a krútiaci moment 1 356 Nm. „Nové stredné nákladné vozidlá Kenworth a Peterbilt predstavujú pre našich zákazníkov nový odborový štandard z hľadiska kvality, spoľahlivosti a výkonov,“ uviedol Kevin Baney, generálny riaditeľ spoločnosti Kenworth a viceprezident PACCAR.

Vedúce postavenie spoločnosti PACCAR v sektore elektrických vozidiel 

Spoločnosti Peterbilt, Kenworth a DAF si držia vedúce postavenie v sektore bezemisných vozidiel, kde zákazníkom ponúkajú už sedem modelov akumulátorových elektrických vozidiel. Ťažké a stredné akumulátorové elektrické vozidlá PACCAR ponúkajú zákazníkom konkurencieschopné celkové náklady v mestskej a regionálnej prevádzke, pri manipulácii s tovarom v prístavoch a zvoze odpadu. 

Spoločnosť Peterbilt dodala v treťom štvrťroku desať elektrických vozidiel Model 579EV, ktoré budú využité v prístave Oakland, v poslednom štvrťroku potom dodá ďalších päť modelov Peterbilt 579EV pre prístav Long Beach. Spoločnosť Kenworth dodala desať vozidiel T680E poháňaných vodíkovými článkami prístavu v Los Angeles. Tu budú podrobené skúškam v reálnej prevádzke, ktoré organizuje spoločnosť Peterbilt v spolupráci s partnermi Shell, Toyota a UPS. „Vozidlá Kenworth a Peterbilt s elektrickým či vodíkovým pohonom už využívajú naši zákazníci v rôznych odboroch,“ uviedol Darrin Siver, senior viceprezident spoločnosti PACCAR.

Vozidlá Kenworth T680E poháňaná vodíkovými článkami

Spoločnosti PACCAR, Aurora a FedEx zahajujú program autonómnych nákladných vozidiel Spoločnosť PACCAR v spolupráci so spoločnosťami Aurora, ktorá má vedúce postavenie v oblasti technológií autonómnych vozidiel, a FedEx, jednou z najväčších prepravných a logistických spoločností na svete, začala program prevádzkových skúšok autonómnych nákladných vozidiel v diaľkovej preprave.

Nákladné vozidlá PACCAR schopné autonómnej jazdy a konfigurované systémom Aurora Driver prepravujú náklady spoločnosti FedEx medzi Dallasom a Houstonom po diaľnici I-45 na trase, ktorá tam a späť merí 500 mil. Vozidlá jazdia autonómne, pre zaistenie maximálnej bezpečnosti je však na palube aj záložný vodič. „Spoločnosť PACCAR je veľmi potešená, že môže na tomto inovatívnom projekte spolupracovať s poprednými spoločnosťami v odbore, akými sú práve FedEx a Aurora,“ uviedol John Rich, technický riaditeľ spoločnosti PACCAR. „Táto nová spolupráca je dôkazom veľkého pokroku, ktorý PACCAR a Aurora v rámci svojej strategickej aliancie dosahujú,“ dodal J. Rich.

Spoločnosti Kenworth, Peterbilt a DAF predstavujú najmodernejšie služby prepojenia vozidiel 

PACCAR Connect je najmodernejšia platforma slúžiaca na prepojenie nákladných vozidiel. Systém, umožňujúci nastavenie vlastnej konfigurácie, tvorí vlastný hardvér a softvér, které zaisťujú vysokú mieru bezpečnosti dát, aktualizáciu softvéru na diaľku a pokročilé nástroje pre správu vozového parku. Zákazníci navyše môžu nákladovo efektívnym spôsobom integrovať do systému svoje existujúce riešenia a aplikácie na správu vozových parkov. Počínajúc októbrom tohto roku začala spoločnosť PACCAR inštalovať systém PACCAR Connect do vozidiel DAF XF, XG a XG+. „Zákazníci ocenia zjednodušenie činností spojených so správou vozového parku. Nový systém im navyše umožní priebežne zvyšovať výnosy,“ poznamenal Bart Lore, senior riaditeľ PACCAR pre služby prepájania vozidiel.

Kapitálové investície, výskum a vývoj

Vynikajúce dlhodobé zisky, skvelá súvaha a konzistentné zameranie na kvalitu umožnili spoločnosti PACCAR investovať v poslednom desaťročí 7,3 miliardy USD do výstavby nových závodov a rozširovania tých existujúcich, ako aj do inovatívnych produktov a nových technológií. Odhaduje, že kapitálové investície budú v roku 2021 činiť 525 – 550 miliónov USD, náklady na výskum a vývoj potom 320 – 330 miliónov USD. Spoločnosť PACCAR predpokladá, že v budúcom roku vloží do kapitálových projektov 425 – 475 miliónov USD a investície do výskumu a vývoja budú predstavovať 350 – 400 miliónov USD. 

„Spoločnosť PACCAR investuje do technológií čistých vznetových motorov a bezemisných pohonných sústav, do autonómnych systémov, služieb prepojenia vozidiel, ďalej potom do výrobných prostriedkov novej generácie a distribučných systémov,“ uviedol Harrie Schippers, prezident a finančný riaditeľ spoločnosti PACCAR. 

PACCAR Parts dosiahla rekordné tržby a zisk pred zdanením

Spoločnosť PACCAR Parts dosiahla v treťom štvrťroku 2021 rekordný zisk pred zdanením vo výške 280,8 milióna USD, čo predstavuje 34% nárast oproti 210,2 milióna USD v treťom štvrťroku predchádzajúceho roka. Tržby za tretí štvrťrok roku 2021 predstavovali rekordných 1,26 miliardy USD oproti 1,02 miliardy USD za tretí štvrťrok minulého roka. PACCAR Parts dosiahla za prvých deväť mesiacov roku 2021 zisk pred zdanením vo výške 797,7 milióna USD, čo predstavuje nárast 38 % v porovnaní s 576,8 milióna USD za prvých deväť mesiacov roku 2020. Tržby PACCAR Parts za prvých deväť mesiacov predstavovali 3,63 miliardy USD oproti 2,84 miliardy USD za rovnaké obdobie roka minulého. „Tržby a zisky z predaja dielov v treťom štvrťroku boli vysoké vďaka intenzívnemu využívaniu vozidiel zo strany zákazníkov, vysokokvalitnej prevádzke logistiky, silnému dopytu po súčiastkach pohonných sústav a rastu našej platformy e-commerce,“ poznamenal David Danforth, viceprezident spoločnosti PACCAR a generálny riaditeľ PACCAR Parts. „Predaj PACCAR Parts prostredníctvom e-commerce vzrástol za prvých deväť mesiacov tohto roku o 37 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka minulého.“

Spoločnosti Financial Services dosahujú rekordných výsledkov

PACCAR Financial Services (PFS) ponúka konkurencieschopné retailové financovanie dílerom aj zákazníkom spoločností Peterbilt, Kenworth a DAF. PFS spravuje portfólio 199 000 nákladných vozidiel a návesov v celkovej hodnote 14,94 miliardy USD. Do tohto segmentu je zahrnutá aj spoločnosť PacLease, popredný poskytovateľ komplexných služieb lízingu nákladných vozidiel s vozovým parkom 38 300 vozidiel. 

PACCAR Financial Services (PFS) dosiahla v treťom štvrťroku tohto roku rekordný zisk 120,1 milióna USD v porovnaní s 55,5 milióna USD v treťom štvrťroku 2020. PFS dosiahla v treťom štvrťroku 2021 tržby vo výške 409,1 milióna USD oproti 397,6 milióna USD za rovnaké obdobie roka minulého. Za prvých deväť mesiacov roku 2021 generovala PFS zisk pred zdanením vo výške 303,0 milióna USD v porovnaní so 159,3 milióna USD v minulom roku. Tržby za deväť mesiacov predstavovali 1,30 miliardy USD oproti 1,14 miliardy USD v rovnakom období minulého roka. Viceprezident Todd Hubbard k tomu uviedol: „PFS dosiahla v treťom štvrťroku rekordné výsledky vďaka vynikajúcej kvalite svojho portfólia a dobrým cenám použitých vozidiel. PFS ťaží z investícií do svojich 12 svetových centier použitých vozidiel, ktoré predávajú väčšie množstvo ojazdených nákladných vozidiel za vyššie predajné ceny.“ Ďalšie centrum predaja použitých vozidiel PFS sa aktuálne stavia v Madride v Španielsku. Cena nákladných vozidiel Kenworth a Peterbilt pri následnom predaji prevyšuje ceny vozidiel konkurenčných značiek o 10 – 20 %.

„PFS poskytuje komplexné technologické riešenia, elitné služby zákazníkom a skvelú podporu odvetvia dopravy. Díleri a zákazníci značiek Kenworth, Peterbilt a DAF oceňujú jednoduchosť spolupráce s PFS,“ povedal Craig Gryniewicz, prezident PACCAR Financial Corp. Vynikajúca bilancia spoločnosti PACCAR spoločne s úverovým ratingom A+/A1 umožňuje PFS vynikajúci prístup na trhy s cennými papiermi a strednodobými zmenkami, vďaka čomu môže PFS so ziskom podporovať predaj nákladných vozidiel PACCAR v 26 krajinách na štyroch kontinentoch.

Spoločnosť PACCAR získala ocenenie za vedúce postavenie ESG

Spoločnosti PACCAR sa dostalo pocty od Women in Trucking Association v podobe ocenenia „Najlepší zamestnávateľ pre ženy pracujúce v oblasti dopravy“ za rok 2021, a to za podporu rodovej rôznorodosti, pružnej pracovnej doby, za solídne odmeňovanie a benefity, vzdelávanie a príležitosti k ďalšiemu odbornému a kariérnemu rozvoju. „Spoločnosť PACCAR zamestnáva, rozvíja a podporuje tých najtalentovanejších ľudí a zaisťuje, aby naši zamestnanci reprezentovali rôznorodosť prítomnú v globálnej komunite,“ uviedol Jack LeVier, viceprezident pre ľudské zdroje. 

Spoločnosť PACCAR získala v tomto roku aj niekoľko ocenení za svoj príspevok k ochrane životného prostredia. Spoločnosť si vyslúžila skóre CDP Climate Change A–, umiestnila sa teda medzi 15 % najlepších približne z 9 500 firiem zverejňujúcich správy CDP o svojich environmentálnych postupoch. Spoločnosť PACCAR sa podieľa na Science Based Targets Initiative a stanovila si ambiciózny cieľ znížiť do roku 2030 svoju uhlíkovú stopu o 35 % vo svojej vnútornej prevádzke a v energiách obstarávaných od dodávateľov a o 25 % pri aktivitách týkajúcich sa dodávateľov a zákazníkov. Výrobný závod Kenworth Chillicothe nedávno získal ocenenie Encouraging Environmental Excellence "E3" Platinum Award od Ohio Environmental Protection Agency a stal sa tak jedným z iba troch laureátov v celom Ohiu. Závod Kenworth Renton získal štatút EnviroStar green business v štáte Washington za svoje postupy environmentálneho riadenia. Nákladné vozidlá Kenworth T680 a Peterbilt 579 získali označenie EPA SmartWay za svoj komplexný aerodynamický paket, pneumatiky s nízkym valivým odporom a znížené množstvo emisií. Všetky výrobné závody PACCAR po celom svete majú zavedené programy environmentálneho riadenia certifikované podľa ISO 14001.

 
 

Kontakty pre tlač

Ste novinár? Ak chcete získať bližšie informácie o našej spoločnosti, produktoch a službách, prípadne o čomkoľvek inom, obráťte sa na nás.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.: +31 (0)40 214 4191
E-mail: rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens