DAF CF Hybrid-Innovation Truck

Spoločnosť DAF začína testovať ťahač CF Hybrid v bežnej prevádzke

Nulové emisie v meste a veľká dojazdová vzdialenosť mimo neho

 
Download
  • pondelok, 2. marca 2020
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

Spoločnosť DAF Trucks začala s testovaním modelu CF Hybrid v bežnej prevádzke, aby získala skúsenosti s jeho každodenným používaním. Holandský prevádzkovateľ prepravy Peter Appel v súčasnosti využíva hneď dve takéto vozidlá a zásobuje s nimi supermarkety v stredu Holandska. Ťahač DAF CF Hybrid využíva v mestách 100% elektrický pohon a mimo nich čistú technológiu vznetových motorov. Toto inovatívne vozidlo kombinuje to najlepšie z oboch spôsobov pohonu. Umožňuje jazdu v meste s „nulovými emisiami“ a zároveň poskytuje flexibilitu a veľkú dojazdovú vzdialenosť mimo osídlené oblasti.

 

Vozidlá DAF CF Hybrid Innovation sú vybavené vysoko efektívnym 10,8l vznetovým motorom PACCAR MX-11 (330 kW/450 k), elektrickým motorom ZF(75 kW/100 k, špičkový výkon: 130 kW/175 k) a špeciálnou prevodovkou ZF TraXon pre hybridné pohonné sústavy. 

Nabíjanie počas jazdy či pomocou nabíjacej stanice

 Elektrický motor je napájaný akumulátorom s kapacitou 85 kWh. Tento akumulátor sa dobíja pri používaní vznetového motora. Počas jazdy so vznetovým motorom funguje elektrický motor ako generátor dodávajúci akumulátoru energiu. V budúcnosti bude rovnako možné akumulátor nabiť pomocou (rychlo)nabíjacej stanice. Ak je akumulátor celkom nabitý, zvládne vozidlo DAF CF Hybrid pri použití elektrického motora prejsť 30 až 50 kilometrov (táto vzdialenosť závisí na celkovej hmotnosti ťahača a prívesu). To je viac ako postačujúce na to, aby bolo možné dostať sa do mestských oblastí a potom z nich aj vyjsť bez toho, aby došlo k produkcii emisií výfukových plynov.

Inteligentné riadenie energie
Mimo mesto je ťahač CF Hybrid poháňaný čistým a efektívnym vznetovým motorom PACCAR MX-11, ktorý umožňuje dlhú dojazdovú vzdialenosť. Do toho hybridná technológia poskytuje možnosť ušetriť za palivo vďaka inteligentnému riadeniu energie. Vznetový motor je podporovaný elektromotorom prostredníctvom energie, ktorú vytvára výfuková brzda a tiež ovládanie rýchlosti jazdy z kopca. To je výhodné ako v rámci spotreby paliva, tak aj pokiaľ ide o vytváranie emisií CO2.

Vhodný pre dlhšie vzdialenosti
„Spoločne s naším zákazníkom Albertom Heijnom sa neustále snažíme o zníženie produkcie oxidu uhličitého," hovorí Marcel Pater, správca vozového parku spoločnosti Peter Appel Transport. Tento park číta obdivuhodných 680 vozidiel. „Kým elektrické vozidlá sa ideálne hodí pre rozvoz v mestách, hybridná technológia nachádza hlavné využitie na dlhších trasách. V meste je ťahač DAF CF Hybrid poháňaný výhradne elektrickou energiou a vďaka prítomnosti vznetového motora môže bez akýchkoľvek problémov cestovať do alebo z logistických centier v Holandsku či zahraničí.“                                                    

Denné využitie klientmi

 „Pre spoločnosť DAF, ktorá dbá na čistejšiu budúcnosť, neexistuje jednotné technologické riešenie, ktoré by úplne vyhovovalo širokému spektru prepravných požiadaviek," uvádza Ron Borsboom, výkonný riaditeľ vývoja produktov. „Z toho dôvodu skúšame rôzne technológie. Plne elektrický pohon je skvelou alternatívou pre mestský rozvoz a čistá technológia vznetových motorov je úžasnou možnosťou pre dlhšie vzdialenosti, a to najmä kvôli novým typom palív. Do budúcnosti budeme tiež podrobnejšie skúmať aj vodík. Testovaním ťahača CF Hybrid v bežnej prevádzke by sme chceli nielen hodnotiť výkon technológie na báze elektrického a vznetového motora, ale radi by sme tiež zistili, ako vhodná je táto technológia pre našich klientov v rámci každodenného používania.“

 
 

Kontaktné údaje pre tlač:

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.: +31 (0)40 214 4191
E-mail: rutger.kerstiens@daftrucks.com