DAF CF Electric

Model DAF CF Electric ušiel 150 000 kilometrov na elektrinu

 
Download
  • štvrtok, 9. januára 2020
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

150 000 kilometrov najazdených iba na elektrinu – takmer štyrikrát okolo zemegule. To sú rozsiahle praktické skúsenosti, ktoré teraz spoločnosť DAF získala so svojim modelom CF Electric u niekoľkých zákazníkov. Sofistikované vozidlá vybavené technológiou VDL E-power slúži u zákazníkov na prepravu každý deň – napríklad na prevoz potravín a kontajnerov.

 

Model DAF CF Electric dostal v júni ocenenie pre ekologické riešenie logistiky roka nazvané Green Truck Logistics Solution 2019. Je to prestížne ocenenie za aplikáciu sľubných, novo vznikajúcich technológií pre inovatívnu a trvalo udržateľnú logistiku v Európe. Stále viac miest vyjadruje zámer povoliť do svojich centier vjazd len bezemisným a takmer úplne tichým vozidlám. Model DAF CF Electric je odpoveďou práve na túto požiadavku.

Predaje v obmedzenom množstve

Prvý model CF Electric bol dodaný pred rokom a ďalšie vozidlá nasledovali v priebehu minulého roka. Spoločnosť DAF získala veľa skúseností a poznatkov s celkom šiestimi prevádzkovanými elektrickými nákladnými vozidlami. Okrem iného to viedlo k vzniku verzie, ktorá je interne označovaná ako „Fáza 2“ a obsahuje softvér novej generácie a novú prístrojovú dosku.

„Teraz sme dosiahli okamih, kedy môžeme v obmedzenom množstve začať model CF Electric predávať,“ uviedol Richard Zink, člen správnej rady a riaditeľ marketingu a predaja. „Očakávame predaj rádovo desiatok vozidiel ročne. Aby sme mohli zaručiť vynikajúcu kvalitu, zahajujeme kontrolovanú výrobu. Súčasne budeme postupne budovať servisnú sieť pre tieto vozidlá. Ťahač CF Electric je teraz dostupný pre zákazníkov v Holandsku, Belgicku a v nemeckom Severnom Porýní-Vestfálsku. V závislosti na miestnej infraštruktúre pre nabíjanie akumulátorov a na možnostiach popredajných služieb budú zvažované ďalšie oblasti Európy.“

Skúsenosti z prevádzky

Prevádzkovaním modelu CF Electric vznikol zákazníkom nový obchodný segment a mali možnosť vyskúšať si, čo znamená používať ho v každodennej praxi. Aj keď v prvých týždňoch využívali iba obmedzenú časť 100km dojazdu modelu CF Electric, niektorí prevádzkovatelia prepravy teraz s vozidlom najazdia okolo 250 kilometrov denne. „Chce to zmysluplne plánovať jazdy,“ povedal Richard Zink. „Možnosť rýchleho dobitia akumulátorov – so správnym vybavením sú plne nabité za niečo málo cez 30 minút – znamená, že v prípade potreby sú k dispozícii ďalšie kilometre jazdy.“

18 hodín denne, 7 dní v týždni

Zákazníci spoločnosti DAF, firmy Jumbo, Simon Loos a Tinie Manders Transport z Holandska a Rhenus Group z Nemecka, majú model CF Electric vo svojom vozovom parku. Tiež v spoločnosti Tinie Manders je elektrické nákladné vozidlo využívané veľmi intenzívne: ťahač už ušiel viac ako 30 000 kilometrov a jazdí sedem dní v týždni, od rána až do polnoci. Väčšinou sú to krátke jazdy v oblasti mesta Eindhoven.

„Model CF Electric je rovnako spoľahlivý ako akékoľvek iné vozidlo DAF,“ hovorí Eveline Manders, spolumajiteľka spoločnosti Tinie Manders Transport. „Plánovanie jázd elektrickým nákladným vozidlom vyžaduje iný prístup a spôsob uvažovania. Musíte zabezpečiť, aby trasa vyhovovala vozidlu – a nie opačne. Navyše, aby bolo možné vozidlo využívať optimálne, je dôležité, že môžete akumulátory nabíjať počas vykládky a nakládky. Pokiaľ s týmito dvoma predpokladmi počítate, môže byť elektrické nákladné vozidlo skvelou alternatívou pre mestskú distribúciu.“

Spoločnosti DAF a VDL Groep nedávno oznámili, že budú uvedené do prevádzky štyri kompletne elektrické vozidlá CF Electric s tromi nápravami, určené pre zvoz odpadu v mestských oblastiach s nulovými emisiami.

Informácie o modeli DAF CF Electric

Model DAF CF Electric je plne elektrický ťahač v konfigurácii 4x2, vyvinutý pre distribučné aplikácie v mestských oblastiach, určený pre použitie s prívesy vybavenými jednoduchou alebo dvojitou nápravou a celkovou hmotnosťou až 37 ton. Vozidlo vychádza z modelu DAF CF, ktorý získal ocenenie „International Truck of the Year 2018", a je plne elektrické s využitím technológie E-Power od spoločnosti VDL. Jadrom inteligentnej hnacej sústavy je motor s výkonom 210 kW, ktorý získava energiu z lítiumiónového akumulátora s celkovou kapacitou 170 kWh. Model CF Electric má dojazd približne 100 kilometrov, takže je vhodný pre prepravu veľkých objemov pri mestskej distribúcii.

DAF CF Electric – Technické údaje

Hmotnosť ťahača                                             9 700 kg
Elektromotor                                                    210 kW
Krútiaci moment                                               2 000 Nm
Kapacita akumulátora                                       170 kWh
Dojazd plne nabitého vozidla                             približne 100 km
Rýchle nabitie akumulátorov                              35 minút (pri 300 kW)


 

Kontaktné údaje pre tlač:

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.: +31 (0)40 214 4191
E-mail: rutger.kerstiens@daftrucks.com