DAF CF and XF Euro 6

Nový DAF CF a XF - Pure Excellence

 
 • utorok, 25. apríla 2017
 • Eindhoven
 

Spoločnosť DAF predstavuje vozidlá modelového radu CF a XF novej generácie: nový štandard pre efektívnosť dopravy a pohodlie vodičov. Významné inovácie motorov, nové poháňacie sústavy a optimalizácia aerodynamiky vedú k zníženiu spotreby paliva o 7 %, s ďalšou možnosťou dosiahnutia ešte vyšších ziskov pre dopravcu vďaka novému systému pre správu vozového parku – službe DAF Connect. Nové modely CF a XF sú ľahšie, a preto umožňujú dosiahnutie vyššieho užitočného zaťaženia. Majú tiež modernizovaný dizajn a nový interiér a prinášajú tú najvyššiu úroveň pohodlia vodičov aj atraktívny vzhľad. Tieto vynikajúce nové vozidlá poskytnú našim zákazníkom najnižšie prevádzkové náklady a maximálnu prevádzkyschopnosť.

 

„Spoločnosť DAF stavia na vynikajúcej povesti súčasnej rady modelov Euro 6, ktoré sa tieto vozidlá tešia nielen v Európe, ale aj mimo nej, najmä v hodnotení nízkej spotreby paliva, spoľahlivosti a pohodlia vodičov. Vozidlá CF a XF novej generácie ponúkajú najlepšie možné riešenia pre majiteľa i pre vodičov,“ uviedol Preston Feight, prezident spoločnosti DAF Trucks. „Vďaka špičkovým servisným službám a profesionálnej organizácii servisných dílerov nadchnú nové vozidlá CF a XF (ktoré sa začnú vyrábať v lete 2017) každého majiteľa a stelesňujú sen všetkých vodičov.“

Nové vozidlá CF a XF: Potešenie pre každého majiteľa

 • O 7 % nižšia spotreba paliva
  - Inovácia motorov PACCAR MX-11 a MX-13
  - Nová, efektívna automatizovaná prevodovka TraXon
  - Rýchlejšie stále prevody zadnej nápravy
  - Nové softvérové riadenie pohonnej sústavy
  - Optimalizácia aerodynamiky

 • Až o 100 kilogramov nižšia hmotnosť pre vyššie úžitkové zaťaženie
  - Nový, kompaktný systém dodatočnej úpravy výfukových plynov

 • Maximálna prevádzkyschopnosť
  - Servisné intervaly až 200 000 km
  - Skvele pripravené pre montáž nadstavieb

Systém pre správu vozového parku DAF Connect pre najvyššiu efektívnosť dopravy
Väčšia úspora paliva spolu s vyšším výkonom a krútiacim momentom pri nižších otáčkach

Najvyššia úspora paliva vo svojej triede je mimo iného výsledkom inovovanej poháňacej sústavy, ktorá dosahuje optimálnej interakcie medzi motorom, systémom dodatočnej úpravy výfukových plynov, prevodovkou a zadnou nápravou. V snahe o maximálne využitie každej kvapky paliva a tým aj zníženie celkových nákladov na prevádzku vozidla v súlade s filozofiou programu DAF Transport Efficiency nezostal kameň na kameni.

Sanie vzduchu motorov PACCAR MX bolo upravené vďaka využitiu nového a ešte účinnejšieho turbodúchadla, nového systému EGR a nového riadenia ventilov. Došlo k zlepšeniu tepelnej účinnosti vďaka vývoju nového systému spaľovania vrátane nových piestov, vstrekovačov a časovania vstrekovania, pričom sa používa vyšší kompresný pomer.

Pre dosiahnutie najnižšej spotreby paliva sa používajú nové, vysoko efektívne čerpadlá s premenlivými otáčkami pre obeh chladiacej kvapaliny, oleja posilňovača riadenia a oleja mazania motora, čo umožňuje realizovať čo najvyššiu mechanickú účinnosť s minimálnymi stratami.

Cieľom pri vývoji nových poháňacích sústav bolo zníženie otáčok motora pre maximálnu úsporu paliva. Aby bolo možné znížiť otáčky motora, výrazne sa zvýšil maximálny krútiaci moment motorov PACCAR MX-11 a MX-13, ktorý je k dispozícii už od 900 ot./min. Vrcholná verzia motora PACCAR MX-13 sa vyznačuje výkonom 390 kW / 530 k a ponúka úctyhodných 2 600 Nm pri 1 000 ot./min.

Efektívna prevodovka TraXon ako štandard

Najnovšia generácia automatizovaných prevodoviek TraXon je pri vozidlách novej modelovej rady CF a XF s 12stupňovými prevodmi v štandardnej výbave, a v 16stupňových verziách je na želanie zákazníka. Zníženie strát trením, radenie vyšších prevodových stupňov pri nižších otáčkach motora a častejšie použitie funkcie EcoRoll prispievajú k zabezpečeniu minimálnej spotreby paliva, zatiaľ čo pohodlie vodiča je vyšší vďaka tichej a plynulej premávke a presnej a citlivej spojke. Väčší rozsah prevodov umožňuje vynikajúcu ovládateľnosť aj pri manévrovaní, hoci sú použité rýchlejšie poháňacej sústavy.

Účinné zadné nápravy 

Konštrukcia zadnej nápravy bola opäť vylepšená a je možné voliť stály prevod iba 2,05: 1, ktorý pri 85 km/h cestovnej rýchlosti dovoľuje otáčky motora len 1 000 – 1 040 ot./min, v závislosti na špecifikáciách poháňacej sústavy. Diferenciály zadné nápravy novej generácie majú úplne nový dizajn tanierového kolesa a pastorka: cieľom je najvyššia odolnosť a efektivita, rovnako ako mimoriadne nízka hladina hluku. Nová metóda výroby, ktorá využíva špičkový postup brúsenia, je pre tento prvok úplne zásadná.

Použitie olejov s nízkou viskozitou a menší objem olejovej náplne zadných náprav tiež prispievajú k vyššej úspore paliva, rovnako ako ložiská kolies s nízkym trením.

Pokročilé softvérové funkcie pohonnej sústavy

Nové modely CF a XF sú vybavené úplne novou architektúrou elektrických a elektronických prvkov. Uvádzajú na trh novú riadiacu jednotku vozidlá pre špeciálnu integráciu poháňacej sústavy. Obsahuje vylepšené funkcie EcoRoll a tempomatu, ako je napríklad Dynamický tempomat. Táto nová funkcia prispôsobí charakter tempomatu rôznym okolnostiam jazdy. Vďaka pokročilejšie integrácii prediktívneho tempomatu a funkcie EcoRoll dokáže teraz funkcie PCC pri jazde do kopca aktivovať funkciu EcoRoll skôr, ak obe technológie odhadnú, že zotrvačnosť vozidlá postačuje k prekonaniu vrcholu stúpania (je zaradený neutrál).

Výkon motorovej brzdy MX Engine Brake je špičkou v kategórii nákladných vozidiel

Okrem výkonu motora bol vylepšený aj výkon motorovej brzdy MX Engine Brake. Maximálny brzdný výkon motora PACCAR MX-11 vzrástol z 320 kW na ohromných 340 kW. A ešte pôsobivejšie je zvýšenie brzdnej sily medzi 1 000 a 1 500 ot./min o 20 %. Maximálna brzdná sila motora MX-13 je vyše 360 kW a v dôležitom rozsahu od 1 200 do 1 500 ot./min sa brzdná sila zvýšila až o 30 %. Keďže je pôsobivá brzdná sila dostupná už pri nízkych otáčkach, vyžaduje jazda menej podraďovaní. Výkon motorovej brzdy MX Engine Brake prispieva tiež k pohodliu vodiča.

Za účelom dosiahnutia najnižšej možnej spotreby paliva sa zlepšila aerodynamika vozidla, a to vďaka novej slnečnej clone pre modely CF a XF. Okrem toho je nový DAF XF vybavený novo tvarovanými blatníky a deflektormi pre lepšie prúdenie vzduchu. Za týmto účelom bola zmenená aj mriežka chladiča a zlepšilo sa aj obtekanie vzduchu okolo motorového priestoru. Medzi kabínou a podvozkom sú nové aerodynamické prvky, ktoré slúžia na dosiahnutie najlepšej možnej aerodynamiky.

Až o 100 kilogramov nižšia hmotnosť pre vyššie užitočné zaťaženie 

Pre nové modely CF a XF vyvinula spoločnosť DAF celkom nový a kompaktný systém dodatočnej úpravy emisií výfukových plynov (EAS): výsledkom je viac priestoru na podvozku, napríklad pre palivové nádrže o väčšom objeme, čerpadlá, kompresory, skrine na náradie alebo oporné nohy žeriavu.

Pokročilá technológia umožňuje až 40% zníženie celkového objemu jednotky EAS, a to aj bez zníženia spätného tlaku, alebo skrátenie intervalov regenerácie filtra pevných častíc alebo zníženie účinnosti katalyzátora DeNOx pri odstraňovaní oxidov dusíka. Kompaktná skriňa sa v skutočnosti rýchlejšie zahrieva, čo motoru umožňuje pracovať viac v rozsahu najvyššej úspory paliva.

Kompaktné prevedenie jednotiek EAS tiež znamená, že pre špeciálne aplikácie nie je už potrebné oddeľovať katalyzátor DeNOx a filter pevných častíc (DPF), čo prispieva k celkovej vynikajúcej účinnosti systému.

Ďalšou výhodou novej, ultrakompaktnej jednotky EAS je nižšia hmotnosť, ktorá činí približne 50 kilogramov. Vďaka ďalším opatreniam, ako je optimalizácia hmotnosti motora a podvozka, sa hmotnosť vozidiel novej modelovej rady CF a XF celkovo znížila o 100 kilogramov – to značí priame zvýšenie úžitkového zaťaženia o 100 kilogramov alebo nižšiu spotrebu paliva.

Maximálna doba prevádzkyschopnosti

Servisné intervaly nových vozidiel DAF CF a XF je možné predĺžiť zo 150 000 na 200 000 kilometrov. Aj napriek kompaktným rozmerom novej jednotky EAS sú jej funkčné charakteristiky stále neporovnateľné: to znamená intervaly čistenia filtra pevných častíc až 500 000 kilometrov, čo sa podieľa na maximálnej prevádzkyschopnosti pre zákazníka.

Vylepšená metóda pripevnenia nadstavby skracuje dobu montáže nadstavby, zatiaľ čo nové prevedenie zadnej časti podvozku umožňuje jednoduchú montáž (napríklad zadných zdvíhacích čiel) a špeciálne pripravené montážne dosky pre skriňové nadstavby a žeriavy.

Systém pre správu vozového parku DAF Connect

K dispozícii je dôležitá opcia, a to služba DAF Connect. Ide o moderný systém pre správu vozového parku, ktorý prevádzkovateľovi ponúka informácie o využitiu vozidiel a vodičov v reálnom čase. Informácie o pozícii vozidla, spotrebe paliva, najazdených kilometroch, úrovni využitia vozového parku a dobe voľnobehu sú prehľadne prezentované na on-line portálu, ktorý je možné nakonfigurovať podľa požiadaviek a priania zákazníka.

Užívateľsky priateľský portál je možno nakonfigurovať tak, aby ponúkol komplexne správy o spotrebe paliva s aktuálnymi údajmi aj údajmi z minulosti, a dokonca aj možnosť porovnať vozidlá a vodičov. Funkcia Live Fleet View (Živé zobrazenie vozového parku) poskytuje všetky potrebné informácie o polohe vozidiel celého vozového parku, preto je možné optimálne plánovať napríklad prejdene vzdialenosti, trasy a dobu jazdy pre jednotlivé vozidlá a vodičov. Prevádzkovatelia dostanú výstrahy (ktoré môžu sami definovať) v prípadoch odchýlky od povolenej rýchlosti, stanovenej trasy, pozície a spotreby paliva, takže môžu na danú situáciu reagovať.

DAF Connect optimalizuje využitie vozidiel, znižuje prevádzkové náklady a zvyšuje efektivitu logistiky. Riešenie DAF Connect tiež prepravcom umožňuje optimálne plánovanie opráv a údržby a využívanie na mieru prispôsobeného poradenstva od spoločnosti DAF prostredníctvom služby DAF Connect.

Nové vozidlá CF a XF: Sen každého vodiča

Nové vozidlá modelového radu CF a XF stále patrí k absolútnej špičke, pokiaľ ide o pohodlie vodiča, a to vďaka skvelému nastupovaniu, vynikajú priestrannosťou interiéru (kabína XF Super Space Cab je naďalej najpriestornejšou kabínou na trhu, s celkovým objemom viac ako 12,6 m3 ) a mnohými inováciami, ktoré zvyšujú pohodlie, sú užívateľsky priateľské a zvyšujú atraktivitu i bezpečnosť.

 • Nové obloženie interiéru

 • Nové ovládanie kúrenia a klimatizácie (HVAC)

 • Nový rad Exclusive Line

 • Modernizovaná prístrojová doska aj rozvrhnutie palubnej dosky

 • Spínače podľa preferencií vodiča s funkciou Plug and play

Od okamihu, keď vstúpite do kabíny, vám nové modely DAF CF a XF ponúknu tú najvyššiu úroveň kvality a pohodlia vodiča. Nové hrejivé a vkusné farby palubnej dosky, sedadiel, záclon, matracov a obloženia bočnej aj zadnej steny dodávajú interiéru skvelý vzhľad, vďaka ktorému môže každý vodič pocítiť nádych luxusu a vycibreného pohodlia. V modeli XF dodávajú dekoračné prvky „Piano Black“ palubnej doske, obloženiu dverí a zadnej stene kabíny štýl. 

Nové ovládanie kúrenia a klimatizácie

Nové modely DAF CF a XF sú vybavené úplne novým, automatickým systémom regulácie kúrenia a klimatizácie (HVAC), ktorý môže vodič veľmi ľahko ovládať. Systém tiež zaisťuje najvyššiu úsporu paliva, pretože nový systém klimatizácie s inteligentnou reguláciou spotrebováva menej energie: ochladzuje totiž vzduch len tak, aby dosiahol potrebnej teploty, namiesto zmiešavania maximálne chladného a horúceho vzduchu. Používa sa aj inteligentná regulácia výparníka, aby nedochádzalo k zbytočnému chladeniu vzduchu. Pre vykurovanie kabíny počas nočných prestávok využíva nová, plne automatizovaná regulácia systému HVAC zvyškové teplo z motora, čo opäť zvyšuje úsporu paliva. Aby mal vodič čo najväčšie pohodlie, možno nové systémy regulácie teploty a klimatizácie ovládať aj z lôžka pomocou nového panelu na zadnej stene, ktorý je vybavený novým displejom so zobrazením teploty.

Nový rad Exclusive Line

Vrcholom luxusu a pohodlia je nový rad Exclusive Line, ktorý je dostupný ako pre modely CF, tak XF. Špičkový rad Exclusive Line sa vyznačuje palubnou doskou v koňakovom odtieni a rovnako sú sfarbené aj výplne dverí (XF) a kožené sedadlá a tiež štýlové ventilačné otvory. Štandardne sa v luxusných verziách modelov CF a XF dodáva volant s koženým poťahom.

Vylepšené informácie pre vodiča a príjemné ovládanie

Prístrojová doska má nové prevedenie, ktoré obsahuje nový font písma prispievajúci k modernejšiemu a atraktívnemu vzhľadu a lepšej čitateľnosti. Funkcie informačného panelu pre vodiča (DIP) sú tiež vylepšené. Patrí k nim počítadlo tachografu, ktoré vodičovi zobrazuje zostávajúcu dobu jazdy a odpočinku.

Tieto funkcie zvyšujú pohodlie a efektivitu, rovnako ako spínače, ktoré si vodič môže nakonfigurovať, pričom má možnosť umiestniť spínače na palubnej doske podľa svojich preferencií. Spínače tiež umožňujú optimálne umiestnenie doplnkových funkcií súvisiacich s používaním nadstavby alebo súčastí, ako sú prídavné agregáty.

Vodiči tiež využijú výhody nového spínača osvetlenia kabíny, ktorý sa nachádza v strednej časti palubnej dosky, zatiaľ čo skvelý výsuvný stolík značky DAF a bezkonkurenčný úložný priestor zostávajú zachované. Nový spínač osvetlenia kabíny sa teraz veľmi intuitívne ovláda, pretože ponúka možnosť voľby režimov, ako je „nočná jazda“ a „relaxácia“. Všetky funkcie súvisiace s ovládaním rýchlosti (vrátane tempomatu, prediktívneho tempomatu a adaptívneho tempomatu) sú teraz perfektne a logicky zoskupené na pravej strane volantu a vytvárajú tak vynikajúce rozhranie pre interakciu medzi vodičom a vozidlom.

Skvelý vzhľad

Aby spoločnosť DAF zdôraznila veľké množstvo produktových inovácií, s ktorými nové modely CF a XF prichádzajú, obohatila ich vonkajšie prevedenie o niektoré nenápadné a pritom štýlové prvky, ako je napríklad identifikačný štítok na schodíku, ktorý vodiča uvíta pri vstupe do luxusného interiéru (XF). Nový štítok s názvom značky DAF a nový dizajn loga DAF s chrómovanými písmenami symbolizujú kvalitu vozidla. Akcenty v nárazníku a slnečnej clone dodávajú vonkajšiemu vzhľadu extra nádych luxusu, rovnako ako dekoratívne pruhy v mriežke a nová štruktúra mriežky chladiča pri modeli XF.

Začiatok výroby

Výroba nových modelov CF a XF začne tento rok v lete, v konfiguráciách 4 × 2, ako ťahače 6 × 2 FTG s vodiacou riadenou nápravou a novým, ľahkým odpružením (–29 kg) a vo verzii FTP s prednou nápravou s 18" kolesami. Ďalej ako podvozky pre montáž nadstavieb 6 × 2 s jednoduchou vlečnou nápravou (FAR). Ďalšie verzie budú nasledovať na jeseň.

„Urobili sme z najlepších vozidiel na trhu ešte lepšie,“ komentoval Preston Feight, prezident spoločnosti DAF Trucks. Ďalej uviedol: „Nové modely CF a XF ešte viac rozširujú súčasnú vynikajúcu spoľahlivosť, hospodárnosť a pohodlie vodiča našich súčasných vozidiel. V rámci našej filozofie DAF Transport Efficiency sme opäť podnikli významné kroky k ďalšiemu zvyšovaniu efektivity vozidiel vďaka ponuke najnižších prevádzkových nákladov a maximálnej prevádzkyschopnosti pre našich zákazníkov. Nové modely CF a XF predstavujú rýdzu dokonalosť.“

 
 
 

Kontakty pre tlač

Ste novinár? Ak chcete získať bližšie informácie o našej spoločnosti, produktoch a službách, prípadne o čomkoľvek inom, obráťte sa na nás.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.: +31 (0)40 214 4191
E-mail: rutger.kerstiens@daftrucks.com