• streda, 20. januára 2021
  • Eindhoven
 

Veľké mestá zavádzajú povinné opatrenia na zabezpečenie viditeľnosti pre ťažké vozidlá

Čoraz viac hlavných európskych miest zavádza legislatívu zameranú na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky. Vo Veľkom Londýne, regióne s takmer deviatimi miliónmi obyvateľov, sú opatrenia v platnosti od októbra. Vozidlá s hmotnosťou nad 12 ton môžu v regióne premávať len vtedy, ak majitelia nákladných vozidiel vlastnia bezpečnostné povolenie.

 
SKNewsAlert
 

Táto britská legislatíva Direct Vision Standard (DVS) nie je jediná. Postupné, ale povinné zavádzanie systémov monitorovania mŕtveho uhla v celej Európe sa má začať v júli 2022. Čo to pre vás znamená?

Povolenia DVS sú už povinné vo Veľkom Londýne.

Čísla hovoria jasne: počet dopravných nehôd v hlavnom meste Veľkej Británie je dvakrát vyšší ako vo zvyšku krajiny. Počet cyklistov a chodcov, ktorí sa stali účastníkmi vážnych dopravných nehôd, je v Londýne o viac ako 33 % väčší ako v Manchestri. Je dobre známe, že kombinácia obmedzeného zorného poľa, úzkych ulíc a veľkého počtu účastníkov cestnej premávky môže vytvoriť nebezpečnú situáciu. Preto zastupiteľstvo Veľkého Londýna zaviedlo povolenie DVS pre vozidlá HGV (vozidlá na prepravu ťažkých nákladov). Majitelia nákladných vozidiel bez tohto povolenia podstupujú riziko vysokej pokuty. Povinnosť mať povolenie platí 24 hodín denne, 7 dní v týždni pre všetky vozidlá nad 12 ton, bez ohľadu na to, v ktorej krajine je vozidlo registrované.    

Opatrenia na zabezpečenie viditeľnosti a bezpečnostné systémy

Aké opatrenia musíte urobiť pred jazdou vo Veľkom Londýne? To závisí od hviezdičkového hodnotenia vášho vozidla. Nové modely LF nákladných vozidiel DAF (16 T a 18 T) sú od výroby vybavené primeranými opatreniami na zabezpečenie viditeľnosti a spĺňajú požiadavky na povolenie DVS. O povolenia môžete požiadať bezplatne tu.

Pre nákladné vozidlá DAF XF či CF a iné značky nákladných vozidiel ponúkame široký sortiment možností dovybavenia TRP na monitorovania mŕtveho uhla. Tieto súpravy zvyšujú bezpečnosť zraniteľných účastníkov cestnej premávky v mŕtvom uhle vozidla a dávajú vodičovi pocit istoty. Rovnako dôležité je splniť požiadavky na žiadosť o povolenie DVS. 

Najdôležitejšie funkcie našich súprav TRP podľa normy DVS pre Londýn

  • Systém snímačov na strane spolujazdca
  • Monitorovací systém na sledovanie priestoru na strane spolujazdca
  • Zvukový výstražný systém ohľaduplný k životnému prostrediu („signál bieleho šumu“) na upozornenie zraniteľných účastníkov cestnej premávky na odbočovanie vozidla doprava alebo doľava
  • Výstražné nálepky pre zadnú stranu nákladného vozidla na upozornenie zraniteľných účastníkov cestnej premávky na mŕtvy uhol

Každá súprava sa dodáva s podrobným návodom na montáž a prispôsobenie. Ak sa chcete uistiť, že snímač a monitorovací systém boli nainštalované a vykalibrované plne v súlade s predpismi, môžete sa, samozrejme, obrátiť na nás.

Opatrenia v ďalších európskych mestách

Aj iné mestá začali zavádzať legislatívu a nariadenia na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky. V Nemecku a Rakúsku sa aktuálne dôrazne odporúča používať systém monitorovania mŕtveho uhla. Navyše, systémy monitorovania mŕtveho uhla sú od 1. júla 2020 povinné pre novoregistrované vozidlá LHV (dlhšie ťažšie vozidlo) a pôsobnosť tejto legislatívy bude čoskoro rozšírená. Od začiatku tohto roka Francúzsko vyžaduje od majiteľov nákladných vozidiel, aby vybavili svoje vozidlá troma výstražnými nálepkami, ktoré ostatných účastníkov cestnej premávky upozornia na mŕtve uhly vozidla. Nižšie nájdete prehľad príslušných  DAF a TRP dielov.

Nemecko - Asistent Odbočenia

UK, Londýn - Direct Vision Standard

Francie - Výstražné Nálepky