Download
  • nedeľa, 1. septembra 2019
  • Eindhoven
 

Osvetlenie nákladných vozidiel: všetko o viditeľnosti

Spoločnosť DAF sa zo všetkých síl usiluje o to, aby zvýšila viditeľnosť svojich vozidiel, tak pre vodičov, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, a v tomto ohľade je rozhodujúce osvetlenie. Väčšina osvetlenia v súčasných nákladných vozidlách využíva žiarivky LED. Okrem toho, že znižujú spotrebu energie, súčasne zvyšujú bezpečnosť a komfort vodiča. Prečítajte si viac o osvetlení a viditeľnosti nákladných vozidiel.

 
LED
 

Osvetlenie nákladných vozidiel: od halogénu k LED

V nákladných vozidlách sa vo všeobecnosti používajú halogénové alebo LED svetlá, pričom tradičná halogénová žiarovka je najlacnejšou voľbou. Halogénová žiarovka vyžaruje svetlo pomocou vlákna, ktoré podlieha opotrebeniu. LED svetlo obsahuje svetelné diódy, pre ktoré je zlyhanie skrátka nemožné. Aj napriek tomu, že svetlá využívajúce túto technológiu sú drahšie, zároveň dlhšie vydržia. LED svetlo taktiež poskytuje väčší, širší a hlbší svetelný výkon a jeho biela farba pôsobí na vodičov príjemnejšie. Vďaka týmto výhodám je LED svetlo v súčasnosti hlavným svetelným zdrojom v našich nákladných vozidlách.

Ako ľudia vnímajú svetlo nákladných vozidiel

To, ako ľudia vnímajú svetlo, nemôžeme podceňovať. Existuje množstvo aspektov, ktoré ovplyvňujú vnímanie svetla ľudským okom. Patrí sem intenzita, šírenie a farba, ako aj poloha vo vzťahu k svetlu. Spoločnosť DAF kombinuje všetky hľadiská s cieľom dosiahnuť optimálny bod. Vďaka tomu je unikátna farba svetiel DAF navrhnutá tak, aby optimalizovala výkon v tých najbežnejších situáciách.

Rozšírenie osvetlenia nákladných vozidiel

Ako správne predpokladáte, každé nákladné vozidlo DAF je vybavené všetkými štandardnými svetlami potrebnými na bezpečnú jazdu. Okrem toho si však môžete vybrať zo sortimentu dodatočných svetiel a príslušenstva na zvýšenie viditeľnosti – od signalizačných a blikajúcich svetiel až po obrysové a pracovné svetlá. Ak chcete vybaviť svoje vozidlo dodatočným osvetlením, riaďte sa pritom platnými zákonmi a predpismi, pretože inštalácia nadmerného osvetlenia nie je povolená. Ak svetlá prekážajú alebo oslepujú vodičov v protismere, takéto vozidlo neprejde technickou kontrolou. Servisní díleri DAF poznajú konkrétne typy svetiel, ktoré tieto zákony a predpisy schvaľujú, preto ich môžete kedykoľvek požiadať o radu.

Výborný tip na osvetlenie nákladných vozidiel

Kurosch Asghari, majiteľ systému Osvetlenie exteriérov vozidiel v spoločnosti DAF Trucks hovorí: „Nikdy sa nedotýkajte šošovky žiarovky svetlometu! Je vyrobená z polykarbonátu s ultrafialovým povlakom, ktorý ju chráni pred UV žiarením. Ak poškodíte povlak (napríklad zoškrabávaním ľadu v zime), sklo zožltne. Je to nepraktické, nebezpečné a tiež to vplýva na vzhľad vozidla. Žlté sklo môžete vyleštiť, ale v priebehu niekoľkých mesiacov sa znova zafarbí a to je naozaj škoda. Ak sa svetiel nebudete dotýkať, aj po 10 rokoch budú vyzerať rovnako dobre ako nové.“

Ako by ste teda mali čistiť tieto svetlá, keď sa zašpinia? Vždy postupujte podľa týchto štyroch tipov:

  • Na čistenie svetiel používajte iba mäkkú špongiu

  • Používajte špeciálny prostriedok na čistenie okien alebo len mydlovú vodu

  • Nepoužívajte škrabku na ľad ani automatické umyvárne

  • Pri používaní tlakového čističa dodržiavajte minimálnu vzdialenosť 50 cm

Máte nejaké otázky týkajúce sa osvetlenia nákladných vozidiel?

Ak chcete vedieť viac o osvetlení nákladných vozidiel alebo pravidlách pridávania svetiel na vozidlo, kontaktujte najbližšieho servisného dílera DAF. Veľmi radi vám poskytnú dodatočné informácie a rady týkajúce sa osvetlenia nákladných vozidiel.