DAF LF Electric

DAF LF Electric

Ideálne nákladné vozidlo na distribúciu s nulovými emisiami

 

Ideálne nákladné vozidlo na distribúciu s nulovými emisiami

S jednoduchým prístupom do kabíny, bezkonkurenčnou manévrovateľnosťou a nízkou pohotovostnou hmotnosťou na svoje vysoké užitočné zaťaženie je model DAF LF ideálny na distribúciu alebo profesionálne využitie. Model LF Electric ponúka všetky tieto vlastnosti, ako aj nulové emisie a takmer úplne tichú jazdu. Je ľahké zistiť, prečo je model DAF LF taký úspešný. Zabezpečuje optimálny komfort a praktickosť pre vodičov, ktorí musia často nastupovať alebo vystupovať z nákladného vozidla, prípadne vybavovať dokumentáciu k nákladu. Vozidlo je navrhnuté špeciálne na využitie v mestách, má priestrannú, no kompaktnú kabínu a ponúka vynikajúce jazdné vlastnosti a príjemnú polohu pri jazde.

 
 

Kompatibilné so sieťovým napätím

Vozidlo LF Electric obsahuje kombinovaný systém nabíjania. Je vybavené palubným nabíjaním, čo znamená, že ho možno pripojiť k 3-fázovému zdroju elektrického napájania na nabíjanie v noci. Je to ideálne, keď sa vozidlo vráti do svojej domácej základne na konci dňa. Akumulátory možno z 20 % na 80 % kapacity nabiť za 6,5 hodiny a z 0 % na 100 % za 12 hodín.

Dojazd 280 kilometrov

19-tonové vozidlo LF Electric má elektromotor s výkonom 260 kW (maximálny výkon 370 kW), ktorý je napájaný akumulátorom s kapacitou 282 kWh (skutočne 252 kWh). Výsledkom je vynikajúci výkon, a čo je ešte dôležitejšie, dojazd až 280 kilometrov. To je v tejto triede jedinečné!

DAF-LF-Electric-small

Skutočne rýchle nabíjanie

K dispozícii je aj rýchle nabíjanie. Táto funkcia vyžaduje inštaláciu nabíjačky na jednosmerný prúd (650 V DC, 150 kW) vo vašich priestoroch, čo umožní nabíjať akumulátory z 20 % na 80 % len za jednu hodinu a z 0 % na 80 % len za dve hodiny. Tým sa maximalizuje prevádzkový čas vozidla LF Electric.

Inteligentný elektronický vývodový hriadeľ

Spoločnosť DAF môže podľa potreby dodávať model LF Electric s elektronickým vývodovým hriadeľom na poháňanie pomocného vybavenia a vybavenia karosérie. Tým sa eliminuje potreba samostatného zdroja napájania a umožňuje sa používanie elektricky poháňaných chladiacich a zberných zariadení, vďaka čomu je celé vaše nákladné vozidlo – od prednej po zadnú časť – úplne bez emisií CO2.

Vysoké užitočné zaťaženie

Model LF Electric je k dispozícii v prevedení ako nákladné sólo vozidlo s rázvorom 5,30 m alebo 5,85 m, pričom celková hmotnosť vozidla je 19 ton a s nákladným priestorom v rámci karosérie ponúka užitočné zaťaženie 11,7 tony, čo je dostatočné pre väčšinu využití na distribúciu.

 
LF Electric Ghost view
DAF LF Electric
Podvozok Nákladné sólo vozidlo 4x2
Celková hmotnosť vozidla 19 ton
Rázvor 530/585 centimetrov
Hmotnosť podvozka 7 300 kg
Užitočné zaťaženie 11 700 kg
Elektromotor Dana, permanentný magnet
Výkon 260 kW (menovitý)/370 kW (maximálny)
Krútiaci moment 1 970 Nm
Kapacita akumulátora 282 kWh (skutočne 254 kWh)
Dojazd pri úplnom nabití Až 280 km/175 míľ
 
 

Najnovšia technológia akumulátorov

Neuvidíte ju. Model DAF LF Electric je však vybavený jednou z najväčších inovácií v oblasti technológie nákladných vozidiel s elektrickým pohonom posledných rokov – akumulátorom LFP. Skratka LFP označuje kombináciu lítia, železa a fosfátov – tri hlavné súčasti tohto zdroja napájania.

Spoločnosť DAF Trucks je prvým veľkým výrobcom OEM, ktorý začal po dlhých testoch a, prirodzene, rozsiahlom výskume využívať tento typ pohonnej jednotky vo svojich nákladných vozidlách. Akumulátory LFP majú oproti existujúcim akumulátorom obsahujúcim kobalt a horčík tri obrovské výhody: vôbec neobsahujú kobalt, využívajú technológiu „Cell to Pack“ a sú mimoriadne bezpečné.

Bez obsahu kobaltu

Kobalt sa často považuje za základnú surovinu na výrobu akumulátorov. Nejde však len o to, že zásoby kobaltu nie sú nevyčerpateľné. Jeho ťažba sa nepovažuje za trvalo udržateľnú. A to je dobrý dôvod, pre ktorý spoločnosť DAF hľadá alternatívu, aby odstránila obidve nevýhody. Systém LFP spĺňa túto požiadavku, vďaka čomu je model LF Electric ešte ekologickejším nákladným vozidlom.

Cell to Pack

Okrem toho využíva akumulátor prevedenie typu „Cell to Pack“. To znamená, že jednotlivé články sa môžu ukladať na seba a nie sú potrebné žiadne prostredné nárazníkové moduly. Tým sa výrazne zvyšuje energetická hustota na liter objemu. A tento pokrok sa odráža v sortimente nových modelov LF Electric. Hoci veľkosť akumulátora zostala takmer rovnaká, dojazd modelu LF Electric tretej generácie na elektrický pohon sa v porovnaní s jej predchodcom zdvojnásobil, a to z viac než 100 na vyše 200 kilometrov na jedno nabitie.

Maximálna bezpečnosť

Poslednou dôležitou výhodou oproti iným chemickým látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v akumulátoroch, je tepelná a chemická stabilita energetického zdroja LFP. Kombinácia lítia, železa a fosfátov nielenže zlepšuje odolnosť akumulátora voči prehriatiu, ale odstraňuje aj tzv. samovoľnú tepelnú reťazovú reakciu v akumulátore. Vďaka tomu je možné montážou akumulátorov LFP znížiť riziko spontánneho vznietenia na nulu a tak ešte viac zvýšiť normy bezpečnosti modelu LF Electric.

 
 

Partner v podnikaní

Dosiahnutie prepravy s nulovými emisiami je viac než nákup nákladného vozidla s elektrickým pohonom. V snahe dosiahnuť úspešné riešenie prepravy s nulovými emisiami vyvinula spoločnosť DAF pokročilé nástroje na analýzu a simuláciu trás. Skúsení konzultanti predaja spoločnosti DAF používajú tieto nástroje na mapovanie a analýzu úloh prepravy s nulovými emisiami na základe rôznych konfigurácií nákladných vozidiel s elektrickým pohonom DAF a špecifikácií nabíjacieho zariadenia. Preskúmajú alternatívne technické riešenia a poskytnú jasný prehľad týchto riešení do dôsledkov. Tak určia optimálne riešenie pre zadanie prepravy s nulovými emisiami. Pri všetkých týchto krokoch úzko spolupracujeme so svojimi zákazníkmi.

 
Dealer advice

Servis nákladného vozidla s elektrickým pohonom

Servis nákladného vozidla s elektrickým pohonom sa líši od tradičných nákladných vozidiel. Servisný díler DAF má k dispozícii najnovšie znalosti, ako aj špecialistov, ktorí sú plne vyškolení a certifikovaní na udržanie nákladných vozidiel vždy pojazdných.

 
DAF-Electric-truck-and-charger

Nabíjacie systémy

Spoločnosť DAF je vám pripravená pomôcť vybrať si správne nabíjacie systémy pre vaše akumulátory. Úzko spolupracujeme s poprednými dodávateľmi a máme k dispozícii širokú ponuku nabíjacích staníc a kapacít. Navyše pripravíme prispôsobené školenie, ktoré pomôže vašim vodičom čo najlepšie využiť nákladné vozidlá s elektrickým pohonom. Ide len o ďalší príklad toho, ako spoločnosť DAF robí viac než to, že dodáva tie najlepšie nákladné vozidlá.

Nabijacie stanice pre elektricke vozidla
 

Súvisiace informácie