Výmena filtra DPF


Správne udržiavaný filter DPF vám pomôže udržať vozidlo DAF v najlepšej forme

 Filter DPF pre modely Euro 6

Ak sedíte za volantom vozidla DAF Euro 6, máte to šťastie, že jazdíte na špičkovom vozidle, ktoré dokáže medzi návštevami servisného dílera najazdiť veľa kilometrov. Ale vedeli ste, že základom je správna údržba filtra pevných častíc (DPF)?

V priebehu posledných desaťročí emisné normy značne sprísneli a pribudli obmedzenia pre motory nákladných vozidiel týkajúce sa znečisťovania ovzdušia. Filter DPF filtruje výfukové plyny, ktoré vznikajú vo výfukovom systéme, a zachytáva v sebe čiastočky sadze. 

Postupom času sa filter DPF zanesie čiastočkami sadze. Proces regenerácie premení sadzu na popol – tým sa znova uvoľní miesto vo filtri DPF, aj keď popol v ňom ostane. Čím viac sadze a popola sa vo filtri nahromadí, tým viac paliva je potrebného na jeho regeneráciu a narastá pravdepodobnosť, že pocítite znížený výkon. 

Môžem regeneráciu vykonať samostatne? 

Na prístrojovej doske sa zobrazujú výstrahy v štyroch úrovniach. V prípade prvých troch úrovní môžete proces regenerácie zvládnuť sami pomocou tlačidla na prístrojovej doske. Štvrtý, a zároveň posledný výstražný signál, znamená, že motor vozidla DAF momentálne funguje iba na 50 % svojho maximálneho výkonu. Ak k tomu dôjde, odporúčame, aby ste sa okamžite obrátili na servisného dílera DAF.

Ako mi môže servisný díler DAF pomôcť?

Filter DPF sa počas servisu vymení za vopred repasovaný filter DPF. Znamená to, že nemusíte čakať a môžete sa hneď vrátiť na cestu. Každý filter dôkladne vyčistíme a skontrolujeme, či nie je upchatý. Uskutočníme na ňom sériu meraní, aby sme skontrolovali, či sú všetky kanáliky uvoľnené od sadze a popola. Servisný díler potom stanoví, či je filter DPF spôsobilý vykonávať svoju úlohu v rámci výfukového systému. Ak filter DPF splní kritériá, považuje sa za rovnako dobrý filter ako nový, a môže sa opäť použiť na celkom nový servisný interval.

Čistenie filtra DPF 

Priemerný filter DPF je potrebné v závislosti od používania vymeniť každé tri roky alebo po najazdení približne 50 000 kilometrov. Dôsledne sledujte výstrahy na prístrojovej doske. Ak začnete výstražné signály pozorovať častejšie, obráťte sa na servisného dílera DAF.

 

Máte otázky?

Máte otázky týkajúce sa filtra DPF alebo iných dielov vozidla DAF? Kedykoľvek môžete navštíviť servisného dílera DAF.