„Pravdou je, že ženy všetko zvládajú rýchlejšie.“


 

O slovo sa hlásia kamionistky

Veľké vozidlo s mladou tvárou drobnej ženy za volantom. Nákladné vozidlo DAF s výraznou nálepkou mikimauza. Pre Adu Wiacekovú je to koníček, každodenná práca a v poslednom čase aj podnikanie.

Ženy za volantom nákladných vozidiel vídame v dnešnej dobe čoraz častejšie. Odhaduje sa, že iba v samotnom Poľsku pôsobí približne 3 200 kamionistiek. Čo je dôležitejšie, zamestnávatelia hlásia, že ženy si počínajú rovnako dobre ako muži: sú usilovné, dôsledné, dochvíľne a majú lepšie sociálne zručnosti, čo sa hodí, keď je potrebné diplomatické jednanie pri riešení problémov. „Pravdou je, že ženy všetko zvládajú rýchlejšie. Keď do kancelárie vstúpi žena, zrazu nie je taký veľký problém nájsť či vyložiť rampu,“ smeje sa Ada. Je vodička a zároveň spolumajiteľka spoločnosti Ligenza Transport.

„Zvládneš to?“ „Samozrejme, že zvládnem!“

Ada jazdí ako spoluvodička so svojím snúbencom Pawlom Ligenzom. Na svojom bielo-červenom nákladnom vozidle DAF XF Pure Excellence s výkonom 480 HP, ktorého nálepku mikimauza rozpoznáte aj z veľkej diaľky, spolu najazdia tisícky kilometrov. Okrem toho spoločne prevádzkujú malú firmu na doručovanie automobilových dielov, ktorá zvyčajne pôsobí na španielskom trhu. Pracujú na zmluvu pre svojho bývalého zamestnávateľa, spoločnosť Wichot Transport. Tej nevadilo, že si zakladajú novú spoločnosť, dokonca im ponúkla pomoc. „Pawel a ja sme začali profesionálne jazdiť v čase, keď sme pracovali pre túto spoločnosť. Pawel má sedem rokov skúseností s prácou vodiča, ja tri. Ako sa to začalo? Časom bolo pre mňa čoraz ťažšie tráviť dni bez Pawla, kým on bol na cestách, tak som mu jedného dňa povedala: „Mám toho dosť. Idem jazdiť s tebou!“ V tom čase bola v ich spoločnosti voľná pozícia. Pawel svojmu šéfovi povedal, že má na miesto svojho spoluvodiča ideálneho uchádzača. Majiteľ spoločnosti tomu najprv nemohol uveriť, no pozval ma na stretnutie, ktoré trvalo asi tri minúty. Mal na mňa len jednu otázku: „Zvládneš to?“. Ja som odvetila: „Samozrejme, že zvládnem!“ „A tak som tu,“ smeje sa Ada, prvá žena, ktorá rozšírila rady spoločnosti.

Nárast počtu kamionistiek

V tom čase to bola novinka, no za pár rokov sa situácia na poľských aj európskych cestách zmenila. „Pre niekoho to môže byť prekvapujúce, no ja medzi mužmi a ženami v tomto odvetví skutočne nevidím rozdiel, či už ide o štýl jazdy alebo postoj k nim. Čiara, ktorá kedysi rozdeľovala profesie na čisto mužské a čisto ženské, už dnes neexistuje. Mnohí muži sú vynikajúci kuchári, kaderníci či zamestnanci salónov krásy. Najmä vo Francúzsku či Španielsku vídam ženy šoférovať nákladné vozidlá skutočne niekoľkokrát za deň, pričom často jazdia aj na dvojité zmeny. Mám rovnaké povinnosti ako Pawel – šoférujem, pomáham pri vykládke, mením pneumatiky, sťahujem plachty. Horné nosníky mi robia trochu problémy – nie preto, že som žena, len som nízka (1,54 m). Nedávno som dokonca vytvorila rekord, 40 minút na výmenu pneumatiky!“ hovorí Ada.

Servisný díler podáva záchranné lano

Pred rokom sa Ada a Pawel rozhodli založiť si vlastnú firmu. Založili spoločnosť Ligenza Transport, no ich bývalý zamestnávateľ súhlasil s tým, že im bude zabezpečovať logistiku, čo vyhovovalo obidvom stranám. „Cítili sme, že potrebujeme viac nezávislosti. Dôležitým faktorom tiež bolo, aby sme zarábali viac peňazí. Máme vyššie náklady a väčšiu zodpovednosť, no stále je to pre nás výhodnejšie,“ hovorí Ada. Priznáva, že pri rozbiehaní podnikania im pomáhal ich servisný díler. „Zabezpečujú vozidlá a poskytujú podporu nášmu bývalému zamestnávateľovi. Preto sme ich požiadali o pomoc. Ukázalo sa, že to bol dobrý nápad. Nielenže nám pomohli zohnať prostriedky, ale zároveň zabránili menšej finančnej pohrome, ktorá nám hrozila. Riešenie, ktoré sme navrhovali, by pre nás z dlhodobého hľadiska nebolo výnosné. Takáto pomoc, ako aj vedomie, že máme niekoho, kto sa nezaujíma iba o svoje vlastné potreby, ale naďalej aj o tie naše, je pre nás nesmierne cenná. Obidve naše vozidlá DAF sme dostali so servisnou zmluvou, čo nám dodáva väčší pocit istoty. My sa staráme iba o vodičov, pneumatiky a palivo. Tieto zmluvy sa nám veľmi osvedčili – využili sme ich už minimálne trikrát. Nedávno nám v Nemecku praskli klinové remene. Stačil jeden telefonát do služby DAF ITS a za menej než dve hodiny sme už boli opäť na ceste. Skutočne si veľmi ceníme, že náš servisný díler je otvorený našim návrhom a že je nám k dispozícii prakticky nonstop. Stačí im povedať, čo potrebujeme, a zakrátko sa nám ozvú s riešením,“ hovorí Ada.

Budúca preprava s modelolm DAF XF Pure Excellence

Ligenza Transport sa síce podnikaniu venuje ešte iba rok, no už má plány aj na ďalšie investície. Firma momentálne vlastní dve vozidlá DAF XF s výkonom 480 HP a kabínami vyššej triedy a tento rok plánuje zakúpiť najnovší model XF SSC Pure Excellence. Mladý pár spolumajiteľov má tiež dvoch vodičov – ďalší pár spoluvodičov – a prijímajú ďalších. Na všetkých ich nákladných vozidlách DAF nájdete nálepky s Disneyho motívmi, ktoré sú ďalšou spoločnou záľubou Ady a Pawla. Ak teda zbadáte nákladné vozidlo DAF s poľskou poznávacou značkou a mikimauzom, nezabudnite zakývať. Zrejme bude za volantom Ada.

Lepší servis, lepší DAF